Tavola Nuova Di Prussia et Di Livonia

ID:18905

lehemõõt 23 x 32,3 cm, 

Tavola Nuova Di Prussia et Di Livonia / Jacopo Gastaldo. – [Ca 1:6 800 000]. – Venetia //Veneetsia// : Giordano Ziletti, 1574. – 1 kaart : vasegravüür ; (La Geografia / di Claudio Ptolemeo Alessandrini; 14).

Klaudios Ptolemaios

Kuulus Vana-aja täheteadlane, matemaatik ja geograaf, kes elas Aleksandrias aastatel u 90-168 pKr. Tema elust on teateid väga vähe. Tema teostes avaldatud teadmised on tänapäeva seisukohalt lähtudes vigased, kuid nende mõju kestis Euroopas üle 1300 aasta. Ptolemaiose töödel on vigadest hoolimata olnud suur mõju teaduste arengule.

Ptolemaiose maine geograafina põhineb suures osas tema teosel “Geographike hyphegesis”(Juht maateadusesse), mis koosneb kaheksast raamatust. See sisaldab teadmisi kaartide koostamise võtetest, Euroopa, Aafrika ja Aasia kohanimede loendist, kus kohad on järjestatud nende geograafiliste koordinaatide järgi ning maailma ja üksikute maade kaartidest (erinevate allikate andmeil võis neid kaarte olla algselt 26-64). Kartograafina võtab Ptolemaios esmakordselt kasutusele koonilise kaardiprojektsiooni ning tema kaartidest alates võetakse algmeridiaanina laialdaselt kasutusele kaardivõrk, mille algmeridiaan läbib Kanaari saari. Tema kaartidele ja kohanimede loenditesse oli kantud koos geograafiliste koordinaatidega ligi 4000 kohanime ning 360 linna.

Esmakordselt anti tema raamat ladinakeelsena (Cosmographia) välja Vicenzas 1475. a. firenzelase Jacobus Angelus poolt ning see sai aluseks umbes 33-34 väljaandele järgneva saja aasta jooksul. Kaardid lisati raamatu teisele trükile (Bologna, 1477). Igas järgnevas raamatus täiendati autori poolt seal sisalduvaid kaarte ning iga väljaandega lisandus uusi aja tuntumate kartograafide poolt koostatud “Ptolemaiose laadis” kaarte.

Käesolev kaart on koostatud Itaalia kartograafi J. Gastaldi poolt ning ilmus esmakordselt 1548. a. Ptolemaiose Veneetsia väljaandes.

Iacopo Gastaldi (1500-1565), insener ja Veneetsia Vabariigi esimene kutseline kartograaf andis ajavahemikul 1544-1570 välja ligi sada kaarti, millele lisandusid tema teiste autorite kogumikes ilmunud kaardid. 1547.-1548. a. kohandas ta (lisades olulisi täiendusi) 31 Münsteri “modernset” kaarti Ptolemaiose GeographiaItaalia väljaandele (samu kaarte kasutati ka 1561., 1562. ja 1574. a. V. Valgrisi ja G. Ziletti Ptolemaiose väljaannetes). Gastaldi oli osav joonestaja ja joonistaja ning tal oli suur mõju Euroopa kartograafia arengule. Tema kaardid olid kaasaegsete hulgas nõutud ning tal oli mitu järgijat.

  • Hind: 280€
Broneeri

Kasutame küpsiseid, et parendada kasutajakogemust. Sirvides meie veebilehel edasi nõustute küpsiste kasutamisega.

Loe lisaks