Tallinna Juveel 2TJ

ID:35845

“Solaris”kaal 49 proov 916 pikkus 20,5 cm Disain Liidia Elken

  • Liidia Elken oli pärit Tartumaalt, pärast alghariduse saamist läks ta 1941. aastal Rakvere Kergetööstuse Tehnikumi, selle lõpetamise järel aastal 1946 kohe ka Tallinna Riiklikku Tarbekunstiinstituuti (nüüdne EKA) õppima metallehistööd, mille lõpetas 1952. aastal.

Samal aastal läks Elken tööle Tallinna Juveelitehasesse ja selle tehasega jäi ta seotuks enam kui 55 aastaks, aastail 1967-1970 ka peakunstnikuna. See aura on saatnud teda aastakümneid – vaatamata ametikohtadele oli ta autoriteediks kunstnike ja meistrite silmis ning isikuks, kellega peab arvestama, ka vahelduvate juhtkondade silmis.

Ta oli tööstuskunstnik selle sõna kõige õigemas tähenduses, kes valdas tehnoloogiat ja konstruktsiooni, kes oskas esile tuua õigete proportsioonide ilu ja lihtsa joone esteetikat, kes valdas ansambli loomise kunsti, kus iga suurde komplekti kuuluv ese oli ka üksikuna särav solist. Sel ajal sai Tallinna Juveelitehasest üleliiduliselt juhtiv lauahõbeda tootmise ettevõte ja toodang omas tunnustust ning nõudlust sellel hiigelterritooriumil.

1974. aasta isiknäituseks Tallinna Kunstisalongis valminud lauatarvete sarjast “Solaris” sai edasiarendusel üks sel ajal loodud disaini tippkomplekte, mida toodetakse siiani ja mis on kasutusel kõigis Eesti Vabariigi välisesindustes.

Ta on loonud dekoratiivvorme, neist vaasid “Kallad” ja pudelid “Koonus” on soetatud Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuusemi kogudesse.

Liidi Elken pidas hoolt selle eest, et Juveelitehases kollektiivi poolt tehtu säiliks ka pöördelistel aegadel, ta organiseeris parimate näidiste talletamise Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuusemi kogudesse ning korrastas ja hooldas piki aastaid Juveelitehase arhiivi.

  • Hind: 75€
Broneeri

Kasutame küpsiseid, et parendada kasutajakogemust. Sirvides meie veebilehel edasi nõustute küpsiste kasutamisega.

Loe lisaks