Livonia Cum Privilegio 1627

ID:18980
Livonia : Cum Privilegio / Per Gerardum Mercatorem. – [Ca 1:1700000]. – Amstelodami // Amsterdam : Henricus Hondius, 1627 [ilmunud 1634]. – Vasegravüür ; lehemõõt 47,5 x 57 cm. – (Gerhardi Mercatoris et J. Hondii. Atlas. Ofte Afbeeldinghe vande gantsche Weerldt ; 23)

Kuulsa flaami kartograafi Gerardus Mercatori koostatud Liivimaa kaart, mis ilmus esmakordselt pärast autori surma 1595. a. G. Mercatori Atlases. Oma sisult sarnaneb see põhiliselt J. Portantiuse 1573. a. ilmunud Liivimaa kaardiga, kuid üksikasjus on G. Mercatori kaart täpsem. 1604. a. alates trükiti Mercatori Liivimaa kaarti paljudes J. Hondiuse poolt Amsterdamis väljaantud atlastes.
Käesolev kaart on ilmunud 1634. a. Amsterdamis Henricus Hondiuse ja Joan Janssoniuse Atlase flaamikeelses väljaandes. Kaardi pöördel on tekst Beschryvinghe van Lyflandt (lk. 49-50).

Gerardus Mercator (flaami keeles Gerard Kremer)(1512-1594) sündis Antverpeni lähedal Rupelmonde linnas käsitöölise perekonnas. 1530. a. asus ta õppima Leuveni ülikoolis – tolle aja tähtsaimas Madalmaade teadus- ja hariduskeskuses nn. seitsme vaba kunsti teaduskonnas. Louvainis sõbrunes ta astronoomia, kartograafia, geograafia ja kosmograafiaga tegeleva matemaatika- ja meditsiiniprofessori Gemma Frisiusega. Algul töötas Mercator tema abilisena, hiljem avas isikliku gloobuste ja astronoomiliste instrumentide valmistamise töökoja. 1544. a., Madalmaade rahutuste aegu arreteeriti ta süüdistatuna ketserluses. Vabanenud, emigreerus ta 1552. a. perekonnaga Saksamaale Duisburgi. Kaartide vähese nõudluse tõttu Kesk-Saksamaal tekkis tema tegevuses kartograafina kümne aasta pikkune paus. Kaarte hakkas ta koos oma poegadega taas koostama 1563. aastast alates.

Gerardus Mercatori elutöö, viieosaline maailmaatlas“Atlas sive cosmographicae meditationes de fabrica mundi et fabricati figura” ilmus täies ulatuses esmakordselt 1595. a. tema poja Rumboldi väljaantuna. atlase teise trüki andsid 1602. a. välja tema lapselapsed. 1604. a. müüdi kõik atlase vaskplaadid koos väljaandmisõigusega Amsterdami graveerijale ja kirjastajale Jodocus Hondiusele, kelle täiendatuna on atlast veel korduvalt välja antud MercatorHondiuse atlase nime all.

Broneeri

Kasutame küpsiseid, et parendada kasutajakogemust. Sirvides meie veebilehel edasi nõustute küpsiste kasutamisega.

Loe lisaks